Exista un conflict intre religie si stiinta?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Exista un conflict intre religie si stiinta?

Mesaj Scris de David la data de Vin Oct 03, 2008 10:09 am

Peste tot se vorbeste despre asa numitul conflict dintre religie si stiinta. Ni se aduc exemple numeroase in care Biserica a fost impotriva stiintei, exemple cum ar fi cel a lui Galileo Galilei care a trebuit sa renunte la teoria lui cum ca pamantul este rotund si nu plat, pentru a evita persecutia Bisericii catolice, sau Giordano Bruno care a fost ars pe rug considerat eretic de catre Biserica catolica pentru mai multe acuzatii printre care si sistemul heliocentric pe care l-a propus. Exemple mai recente ar putea fi celebrul Scopes Trials din anii '20 cand un profesor in America a fost acuzat ca preda Teoria Evolutiei si a fost condamnat sa plateasca 100 de dolari amenda (pe vremea aceea erau bani Very Happy ) si bineinteles i-a fost refuzat dreptul de a mai preda astfel de idei in scoala.
Iar pana la urma nu contrazic ultimele descoperiri ale stiintei textele vechi privind creatia din Vechiul Testament?

Ce ziceti? Very Happy
David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008
Varsta : 29
Localizare : Cisnadie

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Exista un conflict intre religie si stiinta?

Mesaj Scris de radu la data de Vin Oct 03, 2008 1:33 pm

Eu spun ca este adevarat ca descoperirile stiintei sunt in conflict cu textele din Vechiul Testament. Eu personal nu m-as baga niciodata intr-un asemenea conflict pt ca este unul de lunga durata si nu cred ca asi rezista pana la sfarsit. Sunt crestin si cred cu desavarsire ce spune Biblia, chiar daca simt ca am nevoie cateodata si de dovezi stiintifice, pe care le tratez doar ca pe niste informatii. Bun topic Dave Smile
radu
incepator
incepator

Data de înscriere : 03/10/2008
Varsta : 26
Localizare : Sibiu, Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de D@nutz la data de Vin Oct 03, 2008 8:13 pm

Dap si eu spun ca este un conflict intre stiinta si religie(ce spune cartea Geneza).Si adevarul e ca multi din oameni care cred in stiinta sunt greu de convins ca sunt pe o cale gresita.Si unii oameni ajung la un moment dat sa discute atat de mult despre creatie cu persoane care nu cred in ea si uita sa spuna oamenilor subiectul central al credintei crestine si anume Crucea Domnului Isus...Very Happy
D@nutz
novice
novice

Localizare : Talmaciu

Sus In jos

Mesaj Scris de LAu' la data de Vin Oct 03, 2008 10:13 pm

Adevarul este ca oamenii din ziua de astazi stiu prea putine despre Dumnezeu si ajung sa se multumeasca cu absurditatile stiintei!Compenseaza lipsa lor de cunostinte biblice cu descoperirile stiintei,fiind foarte usor de convins ca de fapt oamenii de stiinta au dreptate! No
LAu'
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de iullya la data de Sam Oct 04, 2008 8:43 am

Eu am gasit ceva interesant in timp ce citeam cartea in legatura cu subiectul asta... In introducere autorii spun ceva despre acest conflict... O sa citez mai bine, sa fiu sigura ca nu ma exprim gresit Very Happy
"Trebuie remarcat ca pe langa diferitele religii care incearca sa raspunda la aceste intrebari, si oamenii de stiinta au ceva de spus cu privire la ele. Cu alte cuvinte,si stiinta si credinta discuta despre aceleasi lucruri: De unde a aparut universul? De unde a aparut viata? Sunt posibile miracolele? si asa mai departe. Altfel spus, stiinta si religia nu se exclud reciproc, asa cum au sugerat unii.
Desigur, nu toate enunturile religioase sunt deschise investigatiei stiintifice sau istorice. Unele dintre ele sunt dogme neverificabile. Cu toate acestea, validitatea multor credinte religioase poate fi testata. Unele credinte sunt rezonabile - ele pot fi dovedite cu un grad inalt de certitudine - in timp ce altele sunt vadit nerezonabile"

Sincer, mi-a placut foarte mult modul in care se trateaza aceasta intrebare Smile
iullya
novice
novice

Localizare : Sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de David la data de Dum Oct 05, 2008 9:28 pm

Pentru a putea afirma ca exista un conflict intre religie si stiinta, trebuie mai intai sa cunoastem care sunt afirmatiile pe care acestea le fac cu privire la lume. Dupa ce cunoastem aceste afirmatii trebuie sa le comparam si abia atunci putem spune daca exista sau nu un conflict intre ele.
Exista 3 pozitii luate de oameni in acest sens: odata avem parerea conform careia stiinta si religia sunt intr-un conflict continuu si ca una o exclude pe cealalta. Daca aceasta pozitie este adevarata, atunci nu pot fi simultan si religia si stiinta adevarate in ceea ce afirma. Vad ca unii dintre voi adoptati cel putin deocamdata aceasta pozitie.
Mai exista o a doua pozitie, popularizata de catre Stephen Jay Gould (om de stiinta ateu) care spunea ca religia si stiinta sunt doua lucruri care nu se intersecteaza. El a introdus conceptul de NOMA sau Non-overlapping magisteria, l-a intalnit si la anumiti apologeti crestini cum ar fi Alister McGrath. Conform NOMA, stiinta se ocupa cu probleme cum ar fi cercetarea universului, din ce e facut si cum functioneaza, pe cand religia se ocupa cu probleme cum ar fi care este sensul vietii, ce este moralitatea etc. si acestea nu au legatura intre ele.
A treia pozitie, care este cea mai populara la ora actuala intre oamenii de stiinta credinciosi este ca nu exista un conflict real intre religie si stiinta. Einstein spunea "stiinta fara religie este schioapa , religia fara stiinta este oarba". Bineinteles trebuie mentionat ca Einstein nu era crestin, nu era nici macar teist, si ce intelegea el prin Dumnezeu si religie difera destul de mult de intelegerea noastra asupra acestor lucruri. Insa este interesant de observat ca si Einstein, care a fost unul dintre cei mai importanti oameni de stiinta din istorie a adoptat aceasta pozitie. Autorii cartii pe care o studiem fac si ei parte din aceasta categorie si o sa vedeti mai incolo cand o sa ajungem la capitolele despre stiinta care sunt argumentele lor in acest sens.
Personal ma aflu undeva la mijloc intre NOMA si pozitia autorilor cartii, in sensul in care desi consider ca in mare parte stiinta trateaza probleme diferite de cele tratate de religie, exista si momente cand stiinta si religie se intersecteaza, insa atunci cand acest lucru se intampla nu cred ca exista un conflict real intre ele.

David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008
Varsta : 29

Sus In jos

Mesaj Scris de Luci la data de Lun Oct 06, 2008 4:11 pm

Sunt de aceeasi parere cu David si incerc sa fac legatura cu citatul lui Albert Einstein:
"În veacul nostru materialist, singurii oameni de ştiinţă serioşi sunt oamenii profund religioşi."

Oare nu se potriveste exact cu ce se intampla in zilele noastre...? Question

Ultima editare efectuata de catre Luci in Lun Oct 06, 2008 10:49 pm, editata de 2 ori

novice
novice

Varsta : 24
Localizare : Talmaciu

Sus In jos

Mesaj Scris de Amy la data de Lun Oct 06, 2008 5:57 pm

ştiinţa nu se referă la întreaga realitate în care trăim, ci doar la un anumit aspect al ei, şi întrucât că experienţa noastră religioasă e tot atât de reală şi de fundamentală ca şi cea ştiinţifică Arrow [partea adevarata] APOI apare partea neadevarata a stiintei care inta in conflict cu religia. cum spunea si Lau' , oamenii stiu prea putine despre Dumnezeu si decat sa caute adevarul, accepta mai usor partea stiintifica. si Luci e de-acord cu Pierre Duhem care spune : „Pretenţiile ştiinţei sunt în mod inerent limitate, aşa încât lasă loc altor adevăruri de natură metafizică şi religioasă care, prin natura lor, sunt mai cuprinzătoare”. study
Amy
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum