Dezbaterea intre Craig si Atkins.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dezbaterea intre Craig si Atkins.

Mesaj Scris de David la data de Mar Oct 28, 2008 9:33 am

Cum ati citit in capitolul 3 al cartii, a fost o dezbatere pe tema existentei lui Dumnezeu la care au participat Peter Atkins (ateu) si William Lane Craig (crestin). Dezbaterea e foarte interesanta si merita vizionata, este una din preferatele mele (si am vazut zeci de dezbateri pana acum).

http://www.youtube.com/watch?v=9qT1pp_jCUw&feature=PlayList&p=49D970FA97A3EBD5&index=0&playnext=1

Vizionare placuta Cool

David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008
Varsta : 29
Localizare : Cisnadie

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Dezbaterea intre Craig si Atkins.

Mesaj Scris de Beni la data de Dum Noi 02, 2008 4:35 pm

Ieri a fost o zi destul de obositoare si cred ca era 1 a.m. cand inainte de culcare am vrut sa ma uit ce mai e nou pe forum.
Am inceput sa ma uit putin la prezntarea pe care david a postat-o, gindindu-ma ca dupa cateva minute voi stinge PC-ul.
Asa se face ca pe la 2:30 eu eram inca treaz si radeam de unul singur prin camera in timp ce ma uitam cu atentie la aceasta minunata dezbatere. Smile
E exceptionala asa ca uitati-va la ea si daca nu e asa, contraziceti-ne! Razz

In primul rand trebuie sa spun ca domnul William Lane Craig merita tot respectul si este cu adevarat un om a lui Dumnezeu. Dupa cum am putut observa este un om cu o extraordinara capacitate intelectuala si vaste cunostiinte in multe domenii. Mai mult decat atat, si-a dezvoltat o gindire foarte disciplinata si logica, asa ca e foarte coerent, explicit si consistent in afirmatiile pe care le face.
Pe de alta parte stimatul domnul Peter Atkins, saracul de el...in acest episod a ales sa joace rolul unui ciobanas. Very Happy
Dupa cum se pare, acest ciobanas care pana acum a stat numa pe varful muntelui si "a invatat" toata viata despre oi si branza, are si el o perceptie despre lume si viata, ca orice om dealtfel, si as putea aduga aici ca asta e dreptul lui, insa ca sa te duci in fata unui auditoriu asa de mare si sa-l negi pe Dumnezeu, principiile primare si legile care guverneaza acest univers, ba mai mult sa negi existenta ta insati, sustinand niste teorii oarbe bazate pe desene animate si carti de colorat, acest ciobanas are nevoie de multa ignoranta, curaj si stupiditate. Wink

In concluzie, domnul William Lane Craig il infrange pe "cel care era de partea divavolului" si castiga pentru Dumnezeu aceasta dezbatere...fara nici o dificultate,zic eu Smile
Beni
novice
novice

Data de înscriere : 04/10/2008
Localizare : Talmaciu

Sus In jos

Mesaj Scris de David la data de Lun Noi 03, 2008 8:20 pm

Ma bucur beni ca te-ai uitat la dezbatere, intr-adevar este o dezbatere foarte interesanta, cred ca e una din preferatele mele si am vazut zeci de astfel de dezbateri pana acum. Daca va plac dezbaterile poate fac un topic in care o sa postez ceva dezbateri interesante la care sa va uitati. Smile

David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de LAu' la data de Lun Noi 17, 2008 7:40 pm

Da da ii dau dreptate lui Beni si eu am cam ras mai ales cand il vedeam cum se balbaie si ce chestii absurde mai poate sa zica Atkins! Very Happy
LAu'
novice
novice

Data de înscriere : 03/10/2008
Varsta : 26

Sus In jos

Mesaj Scris de Esther la data de Sam Noi 22, 2008 11:12 am

Mi-a placut partea cu sotia si otrava...asta ca sa vedem cat de logic gandesc ateii (in unele situatii)...Wink)
Merita sa-l vizionam toti, macar de dragul lui Craig, care a fost cat se poate de la inaltime, dar bineinteles sunt multe alte cauze care ar trebuii sa ne determine sa ne uitam la dezbaterea asta:)
Esther
novice
novice

Data de înscriere : 05/10/2008
Varsta : 28

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos