Teoriile creationiste principale la ora actuala.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Teoriile creationiste principale la ora actuala.

Mesaj Scris de David la data de Lun Oct 27, 2008 9:54 pm

Dupa cum v-am promis la grup o sa postez aici care ar fi principalele teorii creationiste si care sunt in mare afirmatiile lor legate de aparitia omului, a vietii, a universului etc.

1. Teoria pamantului tanar (Young Earth creationism) este probabil cea mai raspandita dintre ele la noi in tara si nu numai. Aceasta sustine in linii mari ca pamantul, la fel ca universul a fost creat de catre Dumnezeu undeva in cadrul ultimilor 10.000 de ani. Zilele creatiei din Geneza sunt 6 zile literale (adica sunt zile de 24 de ore), potopul a fost un fenomen global etc.

2. Gap creationism sustine ca zilele creatiei din Geneza sunt de 24 de ore, insa spune ca acesta zile ale creatiei incep abia dupa primele 2 versete din Geneza adica: La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor.. Timpul dinainte de aceste 6 zile este considerat de aceasta teorie ca fiind nedefinit asa ca majoritatea celor care imbratiseaza aceasta teorie cred in varsta stiintifica data pamantului si universului.

3. Creatie progresiva (Progressive creationism) sustine ca zilele creatiei din Geneza nu sunt zile de 24 de ore, pasajele creatiei din Geneza nu trebuie interpretate literal. Creatia se desfasoara gradat de catre Dumnezeu pe parcursul a miliarde de ani, sunt acceptate anumite forme de evolutie in cadrul specilor insa acestea nu au un stramos comun (ex. Omul este creat separat de maimuta).

4. Intelligent Design este o teorie relativ recent aparuta, care sustine interventia divina in trecut. Datorita faptului ca nu toti sustinatorii acestei teorii sunt crestini nu exista un consens cu privire la cine este Creatorul, cand a aparut universul si pamantul etc. Introduce conceptul de complexitate ireductibila (vezi Michael Behe).

5. Evolutie teista (Theistic evolution) considera ca fiind valida in cea mai mare parte pozitia stiintifica privind varsta pamantului, universului si evolutia specilor. Teoria sustine ca Dumnezeu a creat omul prin intermediul evolutiei, El fiind Prima Cauza si sutinatorul universului. De asemenea Geneza nu trebuie interpretata literal.

Am incercat aici sa sintetizez pe cat posibil teoriile creationiste cele mai intalnite. Desi pot spune ca am citit destul de mult cu privire la toate dintre ele, eu nu sunt convins 100% de nici una dintre ele cu toate ca gasesc lucruri interesante in fiecare dintre ele. Ma pastrez neutru pana cand o sa fiu convins de datele uneia dintre ele. Cine stie, poate chiar unul dintre voi ma va convinge.

David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008
Varsta : 29
Localizare : Cisnadie

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum