Stiinta si Religia - forme de interpretare ale adevarului?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Stiinta si Religia - forme de interpretare ale adevarului?

Mesaj Scris de Luci la data de Lun Oct 06, 2008 11:04 pm

Ca si celelalte civilizatii extrasolare la pamanteni au evoluat cele doua elemente de natura rationala, care pot sa explice motivele existentei noastre si care pot gasi un scop vetii. De-a lungul timpului cele doua elemente vitale existentei au fost in conflict datorita ipotezelor si conceptiilor diferite pe care le promovau. Cele mai importante ipoteze par a fi cele referitoare la aparitia vietii pe Terra, originea universului si a planetei noastre. Insa oamenii trebuie sa accepte religia ca o forma de comunicare cu puterea suprema, si nu numai, iar stiinta ca o forma de cunoastere a adevarului dedus teoretic si experimental...

Cunoasterea oferita de religie este directa iar religia ne da informatii direct de la Creator...

Haideti sa dezbatem si acest subiect, eu am facut doar o introducere la acest subiect...Wink Continuarea o vom vedea pe parcurs... Cool
Astept alte pareri, argumente si mai ales continuarea ideii pe care eu am inceput-o... study

novice
novice

Data de înscriere : 03/10/2008
Varsta : 24
Localizare : Talmaciu

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Stiinta si Religia - forme de interpretare ale adevarului?

Mesaj Scris de radu la data de Mar Oct 07, 2008 1:26 pm

"Insa oamenii trebuie sa accepte religia ca o forma de comunicare cu puterea suprema, si nu numai, iar stiinta ca o forma de cunoastere a adevarului dedus teoretic si experimental...: ------ Asadar credem ca Dumnezeu ne-a creat ( Biblia este forma de comunicare cu putere suprema) si ramane sa ne potolim setea de dovezi stiintifice prin cunoasterea adevarului dedus teoretic si experimental.................
radu
incepator
incepator

Varsta : 26
Localizare : Sibiu, Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de LAu' la data de Mar Oct 07, 2008 9:23 pm

Ajungand la capitolul 4 al cartii am dat de o afirmatie foarte interesanta:
"Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta.Daca studiezi cu adevarat stiinta,ea te va apropia de Dumnezeu-James Tour
LAu'
novice
novice

Localizare : Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Vin Oct 10, 2008 7:47 pm

Bravo Lau, ai ajuns la cap 4!!! ma bucur ca iti place cartea. Eu cand am citit-o prima data sigur nu eram atat de interesat de unele lucruri pe care acum le consider f importante.
radu
incepator
incepator

Localizare : Sibiu, Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum