Benny Hinn este unealta a lui Dumnezeu sau a Deavolului?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Benny Hinn este unealta a lui Dumnezeu sau a Deavolului?

Mesaj Scris de dani la data de Sam Oct 04, 2008 10:36 pm

Poate inca nu ati auzit de aceasta persoana "Benny Hinn" care se crede un trimis al Domnului pt a face miracole pe pamant.
Aici un link unde il puteti vedea http://www.youtube.com/watch?v=YVIPF_PmHuQ, ce credeti a cui mana o foloseste a Domnului sau a Diavolului?
dani
novice
novice

Data de înscriere : 03/10/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Benny Hinn este unealta a lui Dumnezeu sau a Deavolului?

Mesaj Scris de Luci la data de Sam Oct 04, 2008 11:30 pm

Uite un citat de-al lui Benny Hinn:
„Adam a fost o persoana supra naturala cind Dumnezeu la creat pe el. Nu stiu daca lumea stie sau nu, dar el a fost primul Superman care a existat vreodata. In primul rind, Scriptura ne spune clar ca el a avut stapinire peste vietuitoarele cerului, pestii marii – cea ce inseamnaca el a putut sa zboare. Binenteles, cum putea sa aibe stapinire peste pasari, fara sa fi putut sa faca ce pasarile ar fi facut? Cuvintul „stapinire" in ebraica declara clar ca daca tu ai stapinire peste ceva, inseamna ca tot ce face subordinatul tau, tu trebuie sa faci la fel. Cu alte cuvinte, daca subordonatul tau face ceva care tu nu poti sa faci, asta inseamna ca tu nu ai stapinire peste el. Am sa aduc o dovada mai clara. Adam nu numai ca putut zbura, dar el a mers in spatiu. El a fost – numai cu gindul de a merge pe luna, el a si fost acolo."

Acest Benny Hinn face parte din una din cele mai periculoase miscari... Aceasta miscare "Word-Faith Movement", mai este cunoscuta si ca „Name-it-Claim-it", „Health and Wealth Gospel", „Positiv Confessions", Word of Faith", si alte denumiri. Aceasta miscare este una dintre cele mai periculoase din zilele noastre. Daca miscarea Penticostala „Oneness" poti sa faci o distinctie doctrinara mai usor, aceasta miscare este mai greu sa o poti detecta. Invatatori miscarii Word-Faith, sint uramsii grupurilor Christian Science, Swedenborgianism, Theosophy, Scinece of Mind si New Thought, ci nu din Penticostalismul clasic. Prin aceasta ne arata ca in esenta invatatura Word-Faith este corupta. Fara indoiala ca sint o derivare de culta, si nu sint Crestini. Din pacate evanghelia propovaduita de miscarea Word-Faith nu este evanghelia Noului Testament. Miscarea Word-Faith este unul din sistemele cele mai false care au iesit din miscarea Carismatica, pentruca multi carismatici nu sint siguri de finalitatea si invataturile Scripturi...

Asteptam si alte pareri despre Benny Hinn... Wink

Ultima editare efectuata de catre Luci in Lun Oct 06, 2008 10:34 pm, editata de 1 ori

novice
novice

Varsta : 24
Localizare : Talmaciu

Sus In jos

Mesaj Scris de David la data de Dum Oct 05, 2008 9:39 pm

De Benny Hinn am auzit de ceva vreme si face parte dintr-o categorie de televanghelisti carismatici aparuta de multa vreme in SUA. Genul asta de oameni pe langa faptul ca sunt insetati dupa banii oamenilor (strang foarte multi bani), ii mai si duc pe acestia in ratacire prin mesajele lor de cele mai multe ori eretice. Si un alt dezavantaj major pe care acest tip de oameni il aduc crestinismului, este imaginea proasta pe care ei o transmit atat de puternic, este foarte posibil in America daca afirmi ca esti crestin sa fi asociat cu astfel de personaje, bineinteles in mod eronat.
Deci Benny Hinn este mult mai degraba unealta Satanei decat a lui Dumnezeu.
David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008
Varsta : 29
Localizare : Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Lun Oct 06, 2008 1:45 pm

Chiar de prima data cand l-am vazut mi-a inspirat imaginea deavolului. Nu cred ca metoda lui este potrivita pt a aduce oameni inaintea lui Dumnezeu.
radu
incepator
incepator

Varsta : 26
Localizare : Sibiu, Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de LAu' la data de Lun Oct 06, 2008 6:21 pm

Am auzit de Benny Hinn acum vreun an si sincer mi'a lasat aceeasi impresie ca lui Radu !Metodele lui cred ca sunt mult prea exagerate! Evil or Very Mad
Chiar daca el crede ca e inzestrat cu Duhul lui Dumnezeu,eu chiar nu cred asta pentru ca Duhul lui Dumnezeu este unul bland!Problema e ca foarte multi oameni il sprijina si il cauta, am auzit tot felu' de povesti in care femei bolnave de cancer au fost la el ca sa le vindece..apoi au fost aparent vindecate[platind o suma de bani destul de mare] ..ca dupa aceea dupa vreun an boala sa revina in ultima faza si sa moara!
LAu'
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Lun Oct 06, 2008 7:29 pm

Pacat ca un asemenea om cu o asa mare putere spirituala, undeva in adanc, cred ca este de partea raului. Oricum, cred ca ar fi fost interesant ca si el sa fie membru pe acest forum si sa vedem ce argumente sustine. Smile
radu
incepator
incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Amy la data de Lun Oct 06, 2008 8:26 pm

Benny Hinn [parerea mea] e mai mult mana Satanei. oameni aparent bolnavi sunt insanatositi prin 'marea putere' a lui . dar sunt 'insanatositi' si la buzunar, normal ! Suspect nu stiu ce simt acei oameni in prezenta lui, dar nu cred ca harul si pacea lui Dumnezeu !
Amy
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de Luci la data de Lun Oct 06, 2008 9:04 pm

Unul dintre cazuri îl privea pe un om care se pretindea că a fost vindecat de cancer la intestinul gros. O persoană naivă din punct de vedere medical care ar fi citit raportul patologic s-ar fi putut să noteze observaţia, "nici o dovadă de malignitate" şi să fie indusă să creadă că, într-adevăr, s-a petrecut o veritabilă vindecare. Însă consultantul medical al C.R.I-ului, dr.Preston Simpson, nu s-a lăsat păcălit de raport. Cercetarea acestuia a dezvăluit că tumoarea cu pricina de pe intestinul gros, a fost mai degrabă înlăturată CHIRURGICAL, decât tămăduită miraculos. Celelalte două cazuri au prezentat, de asemenea, serioase probleme.
Asta as putea spune ca este o dovada concreta impotriva acestui Benny Hinn... Wink

Pentru cine e interesat despre aceasta miscare, am gasit un material foarte bun pentru acest subiect care explica cu detalii tot ce se petrece "aici"... Arrow Acesta este linkul cu documentul: http://dl1u.savefile.com/f32445146d6ba832a2912d3b4d60e95e/wordfait.rtf

novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Mar Oct 07, 2008 2:03 pm

Imi plac filmele de groaza dar parca "filmele cu Benny Hinn" sunt prea mult pt mine Twisted Evil No
radu
incepator
incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Luci la data de Mar Oct 07, 2008 4:34 pm

Un exemplu foarte bun la ceea ce a zis Radu poate fi acest video care e putin modificat audio dar cred ca se potriveste exact cu ce se petrece si cu ceea ce face Diavolul din oameni... silent Exclamation

novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de D@nutz la data de Mar Oct 07, 2008 6:52 pm

Man chiar e prea de tot ce e in clipu ala...Deci Benny Hinn cu sigurantza si-a vandut sufletul la "Mikidutza" dak chiar erau asa adevarate fazele alea din clip...
D@nutz
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de D@nutz la data de Mar Oct 07, 2008 6:55 pm

Si da...ai dreptate Amy...Oamenii nu se manifesta in felul ala dak ei primesc pacea si harul lui Dumnezeu..si ink cewa...nimeni altul dekt God poate sa dea pacea lui oricui vrea...nu un om...si chiar faza cu "FIRE on you"...e prea evident...E un om al Satanei...
D@nutz
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de LAu' la data de Mar Oct 07, 2008 8:18 pm

Laughing Asta ii video ce l'am vazut prima oara cu Benny from Hell asta ..pardon Hinn Suspect m'a cam socat putin in prima faza...
LAu'
novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Mar Oct 07, 2008 9:46 pm

Nu inteleg cum toti oamenii aceia cred si sunt impacati cu ideea ca Benny ii salveaza printr-o metoda atat de brutala. Probabil ca si Benny Hinn are argumentele lui in ceea ce il priveste, dar totusi, prea spooky pt a avea legatura cu Biblia in tot cea ce face el.
radu
incepator
incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Luci la data de Mar Oct 07, 2008 10:40 pm

Radu, incearca sa intelegi urmatoarea conceptie... Oamenii ajung la disperare in tot felul de puncte ale vietii alergand dupa momeli aruncate de Satana prin acesti oameni "plini de duh"... In alergarea lor dupa aceste puncte sau scopuri (cum ar fi sanatatea, un bun exemplu ce am postat mai sus) ajung sa muste din momeli si sa cada in plasa celui rau si dupa toate aceasta incep sa apara si consecintele... silent

novice
novice

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Mier Oct 08, 2008 2:50 pm

Am inteles asta Wink. Dar daca te gandesti putin mai adanc, si treci pe langa lucrurile relativ aparente, iti dai seama ca acesti oameni nu il cunosc pe Dumnezeu atat de mult incat sa aiba o personalitate puternica, sa isi apere drepturile de crestin si sa isi ia inima in dinti si sa isi traiasca viata asa cum este ea sub indrumarea lui Dumezeu.

Este doar o chestie la nivelul gandirii, sunt oameni care se lasa inselati de aparente. silent
radu
incepator
incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum