De ce nu pot toate religiile sa fie adevarate?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

De ce nu pot toate religiile sa fie adevarate?

Mesaj Scris de David la data de Sam Oct 04, 2008 10:10 am

Va invit sa incercam impreuna sa raspundem la aceasta intrebare.

Pot fi toate religiile adevarate? Daca da de ce, daca nu din nou de ce nu? Question
David
incepator
incepator

Data de înscriere : 02/10/2008
Varsta : 29
Localizare : Cisnadie

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: De ce nu pot toate religiile sa fie adevarate?

Mesaj Scris de Luci la data de Sam Oct 04, 2008 11:30 am

Conceptia lui Mahatma Gandhi si a Hinduismului in general:

"Dupa studiu indelungat si din experienta mea, am ajuns la concluzia ca [1] toate religiile sunt adevarate; [2] toate religiile au unele erori in ele; [3] toate religiile imi sunt aproape la fel de dragi ca hinduismul, la fel cum toti oamenii ar trebui sa-si fie la fel de dragi unii altora ca si cum ar fi rude. Cinstirea mea personala pentru alte religii este aceeasi cu cea fata de credinta personala; iata de ce nicio convertire nu poate fi posibila." (Mahatma Gandhi, All Men Are Brothers: Life and Thoughts of Mahatma Gandhi as told in his own words, Paris, UNESCO 1958, p 60.)"

Totusi, punctul de vedere crestin arata despre conceptia lui Gandhi ca este falsa. Printre altele, Biblia spune de cel putin 100 de ori ca Iisus e singura Cale de mantuire. De asemenea, ne spune sa nu ne inchinam la idoli si ca murim doar o data, apoi vom fi judecati (nu exista reincarnare). Or, acestea sunt elemente esentiale ale religiei hinduse. Deci, daca Hinduismul e adevarat, atunci Crestinismul e fals. Dar daca Hinduismul e corect in afirmatia ca toate religiile sunt adevarate, atunci Crestinismul trebuie sa fie adevarat. Dar Crestinismul pretinde ca este singura Cale adevarata, deci Hinduismul nu e adevarat.
De asemenea, Hinduismul pretinde ca Crestinismul e adevarat, deci daca Crestinismul e fals, la fel e si Hinduismul. Oricum ai interpreta-o, logica lui Gandhi si Hinduismul se surpa prin ea insasi... Exclamation
Astept si alte pareri si argumente despre acest subiect... Cool

Ultima editare efectuata de catre Luci in Lun Oct 06, 2008 10:39 pm, editata de 1 ori

novice
novice

Data de înscriere : 03/10/2008
Varsta : 24
Localizare : Talmaciu

Sus In jos

Mesaj Scris de iullya la data de Sam Oct 04, 2008 12:02 pm

Cred ca pentru cei ce au citit macar primul capitol din cartea pe care o studiem le-ar fi chiar usor sa raspunda la aceasta intrebare. Desi in principiu toate religiile invata in esenta ca trebuie sa aratam dragoste unii fata de altii, intre ele exista diferente enorme. Una dintre aceste mari diferente este faptul ca teistii cred ca Dumnezeu a creat lumea, panteistii cred ca tot ce ne inconjoara este Dumnezeu, iar ateii nu cred deloc in Dumnezeu. Exemplul acesta cred ca e mai mult decat suficient pentru a afirma ca este imposibil ca toate religiile sa fie adevarate. Pur si simplu, aproape toate dintre ele invata lucruri opuse, in ciuda micilor asemanari dintre ele Smile
iullya
novice
novice

Varsta : 26
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Lun Oct 06, 2008 1:59 pm

O intrebare ciudata ar fi: daca ne-am fi nascut intr-o jungla si am fi trait acolo 20 de ani, dupa care ajungem la civilizatie unde simtim nevoia spirituala de a crede in ceva sau cineva...........ce am fi ales??( asta am spus-o gandind la figurat, pt ca la propriu probabil ca am fi crezut intr-un crocodil )
radu
incepator
incepator

Localizare : Sibiu, Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de LAu' la data de Lun Oct 06, 2008 6:53 pm

Eu cred ca una din concluziile din rezumatul primului capitol din cartea ce o studiem este un raspuns bun : "Contrar opiniei populare , religiile majore ale lumii nu "invata toate aceleasi lucruri".Intre ele exista deosebiri esentiale si le unesc doar acorduri superficiale.Religiile nu pot fi toate adevarate deoarece ele invata lucruri opuse!"
LAu'
novice
novice

Localizare : Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de radu la data de Mar Oct 07, 2008 1:43 pm

Din moment ce musulmanii sunt in conflict cu crestinii si ar face orice sa le faca rau este destul de evident ca una dintre parti greseste. Deci nu toate religiile pot fi adevarate. Idea
radu
incepator
incepator

Localizare : Sibiu, Cisnadie

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum